Skip to main content

Week 1 Financials

Ugggh I totally forgot to include the financials in my last post. Because I want to see if this is affordable for everyone. So I bought a year of CSA's from Crisp Country Acres.... I do understand that probably wouldn't be feasible for everyone.

The cost:

$869.50 for 47 weeks or
$18.50 a week

So each week I will be spending $21.50 a week on fruits/vegetables/eggs from Crisp Country.

I also get a milk share every week. I pay paid this month and part of next month in advance, but the monthly share is $16.5 for a half gallon. I am not sure a half gallon will be enough. I use the milk for coffee and yogurt currently and I can tell this week I will run short. I may end up getting a gallon a week. If that happens I will make butter and buttermilk, yogurt, cheese, and have milk for drinking. The amount of work is what would hold me back.

Long story short every week between the csa and milk share I spend $25.63

Comments

Popular posts from this blog

Why?

Why no grocery store in 2020? 1. Have you seen all the food recalls lately? 2. I like supporting local economy. 3. I would rather do a year long challenge then make a New Year's resolution. Last year's challenge was a year of health. I went from being mostly sedentary and eating like crap, to losing 60 pounds and working out on average 5 times a week. 4. Can I do this living in a smallish town, in a trailer park without it costing a fortune? In full disclosure last year I ate fairly locally and seasonally. Using the grocery store for convenience foods because sometimes I just don't feel like cooking. I have a lot of connections that will make this a wee bit easier, such as CSA, milk, meat, grain etc

Week 2 in the Books

So I am still sick. Man this stuff is going around pretty bad. It has made it a little bit more challenging. Mainly because even though I had food prepared all I wanted was junk food. So what did I do? I ate all the convenience food and the prepared food got frozen. I couldn't imagine what it be like to have kids and take care of them too. Hats off to all the moms out there. Waste this week: I had to throw away some celery root and jam I had in the fridge. That was 11 oz of food. I also had to through away 5 sweet potato latkes. They tasted bad. So I don't think sweet potatoe latkes are the way to go. Spending: Nothing extra spent Weight: since I ate like it was my job and I was a total rockstar at it.... I am not weighing in this week. Sometimes ya just gotta be nice to yourself

Shopping Sources

Where will I be getting my food from this year? 2 CSA's- Crisp Country Acres and Silverbeet Farm: I will do 2 because I can preserve food over the summer. Did I mention I live in a climate where we have cold weather 5 to 6 months of the year? My small garden Ferris Farm, Azure Standards, and CLNF- these websites will be for grain, beans, nuts etc Waterstreet Coffee Joint- for my coffee. The best coffee ever! Oh and it just so happens that I work there Moonique- for milk, cheese, maple sugar, olive oil, chicken Crisp Country Acres- Beef and Pork Jack and Jill- Maple Syrup and Asparagus Husteds- Cherry picking and bushels of pepper seconds 29th Street Market- pick your own herbs Long Valley Farm- Best garlic ever!!! Silverbeet Farm- Honey and small tomatoes for dehydrating Farmer's Market for all sorts of delicious things Native Harvest for wild rice Foraging- right now I can pretty much identify black walnuts from peoples yards, autum olive, and suma...